Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Language: CZ, EN, IT

Waste is a global problem
We at Logeco have a solution

We have technology that "extracts" products from organic waste that can be further used. Save our planet, save our home.
  • Innovative technology for ecological waste recycling
  • Our purely Czech team developed this technology in the Czech Republic for over 8 years

ERVOeco technology award

More than two dozen experts from the Czech Republic participated in the long-term development. They deserve a big thank you for the hard work they have dedicated to our technology and, by extension, to our planet. This is evidenced by several awards that ERVOeco has received.

ERVOeco timeline

Partners

Company’s basic vision

Vytvářet inovativní řešení pro udržitelnou budoucnost, především v oblasti zpracování odpadu a nakládání s energiemi a přispívat k ochraně přírodních zdrojů a snižování ekologické zátěže. Aktivně přinášet řešení, jak se stát odpovědnější ke společnosti i k planetě a naplňovat zcela nová pravidla ESG. Přispívat k energetické soběstačnosti a podporovat koncept Waste to Energy. Najít uplatnění našich technologií celosvětově a nalézat ekonomicky zajímavá řešení i v místech, která nejsou dostatečně finančně silná. Budovat silnou a stabilní společnost a získat vliv na řešení ekologických otázek planety.

Vyvíjet takové technologie, které slouží pro dobro všem.

Are you interested in news about planet pollution, ecology or recycling?